تبلیغات
افق مهر - ژنرال سلیمانی برنامه ترامپ را به چالش کشید
ژنرال سلیمانی برنامه ترامپ را به چالش کشید
نظرات : نظر

پایگاه آمریکایی هافینگتون پست طی گزارشی تصریح کرد: سلیمانی از سال 2014 در میدان‌های مختلف نبرد در خاورمیانه حضور داشته و با به تصویر کشیدن حضور خود این ایده را تقویت کرده است که ایران- نه آمریکا و متحدانش مانند عربستان سعودی، ترکیه و اردن- مهم‌ترین قدرت در منطقه است. به گزارش جام نیـوز، انتشار تصاویری از حضور سردار سلیمانی در حلب در روزهای گذشته، موجب برانگیختن خشم رسانه‌های آمریکایی شده و واکنش‌های شدیدی را از سوی این رسانه‌ها به همراه داشته است.
در آخرین مورد، پایگاه آمریکایی هافینگتون پست، با انتشار گزارشی تحت عنوان «تصاویر ژنرال ایرانی که در مرگ آمریکایی‌ها نقش داشته، برنامه ترامپ برای سوریه را با مشکل مواجه می‌کند»، عنوان کرده است که با توجه به حضور مقتدرانه ایران در حلب، ترامپ باید از هر گونه همکاری با ایران خودداری کند.
در این گزارش آمده است: «تصاویر تازه منتشر شده از حلب، موجب ایجاد شک و تردید در برنامه ترامپ برای سوریه است. این عکس‌ها، چهره ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران را به تصویر کشیده است.
سلیمانی از سال 2014 در میدان‌های مختلف نبرد در خاورمیانه حضور داشته و با به تصویر کشیدن حضور خود این ایده را تقویت کرده است که ایران- نه آمریکا و متحدانش مانند عربستان سعودی، ترکیه و اردن- مهم‌ترین قدرت در منطقه است. کاربران شبکه‌های اجتماعی و تحلیلگران نیز با پررنگ کردن این تصاویر و حضور وی در سوریه، آن را نشانه‌ای از پیروزی سیاست‌های ایران همزمان با آزادسازی حلب دانسته‌اند. وزارت خارجه آمریکا نیز چند روز پیش تایید کرد که این تصاویر حقیقی‌اند.
اکنون دولت ترامپ با یک انتخاب سخت روبه‌رو خواهد بود. ترامپ نشان داده است که به دنبال همکاری با اتحاد حامیان اسد در سوریه است و این به معنای همکاری با ایرانیان نیز هست. اما چهره‌های برجسته و اشخاصی که در تیم سیاست خارجی ترامپ نقشی تعیین‌کننده دارند، سال‌ها ایران را محکوم کرده‌اند و با اقدامات سپاه قدس ایران که تحت فرماندهی ژنرال سلیمانی قرار دارد، مخالفت کرده‌اند. ژنرال مایکل فلین که جایگاه مشاور امنیت ملی ترامپ را بر عهده خواهد گرفت، به هیچ وجه رابطه دوستانه‌ای با این ژنرال ایرانی ندارد و او را مسئول مرگ آمریکایی‌ها در عراق می‌داند.
اما ضمانتی وجود ندارد که ترامپ از خطری که ایران برای آمریکا ایجاد می‌کند، واقعا هراس داشته باشد یا به دنبال مهار آن باشد. انتقادهای ترامپ از توافق اوباما با ایران نیز از این جهت بوده که این توافق به اندازه کافی برای آمریکا مفید نیست و یا برای شرکت‌های آمریکایی فرصتی ایجاد نمی‌کند؛ این نشان می‌دهد که اگر توافقی سودآور با ایران در کار باشد، نگرانی‌های ترامپ نیز کاهش می‌یابد.
ترامپ پیش از این نیز نشان داده است که می‌تواند با ایران کنار بیاید؛ او در فاصله زمانی سال‌های 1988 تا 2003 با یک بانک ایرانی تجارت کرده است در حالی که این بانک یک بانک دولتی است؛ دولتی که ترامپ اکنون آن را دشمنی بزرگ می‌خواند.
ترامپ همچنین ولادیمیر پوتین و بشار اسد که متحدان ایران هستند را به عنوان مردانی قدرتمند تحسین کرده است.
هافینگتون پست مدعی شده، با وجود آنکه بشار اسد کشور خود را نابود کرده است، ترامپ عنوان کرده است که رهبر سوریه از اوباما قوی‌تر و هوشمندتر است.
بسیاری تحلیلگران در خاورمیانه معتقدند که سابقه ژنرال سلیمانی نیز مانع از کمک دولت ترامپ به ایران و اسد نخواهد شد. ماه گذشته یک ژنرال صاحب نفوذ ایرانی، آشکارا اعلام کرد که پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فرصتی برای تهران در سوریه است. به خاطر روابط ترامپ با پوتین و تمایل او به حل مسائل با معامله و توافق، در ایران یک خوشبینی نسبی به پیروزی او وجود دارد.
هنوز روشن نیست که ژنرال مایکل فلین و دیگر منتقدان ایران بتوانند مسیر اتفاقات را تغییر دهند، هر چند به نظر می‌رسد که در هر حال در دولت جدید برخی اقدامات علیه ایران پیگیری شود. مواردی مانند تحریم‌های جدید به خاطر برنامه موشکی این کشور، پیگیری برای اجرای جدی و بدون اغماض توافق هسته‌ای -پس از چندین نقض برجام توسط ایران در سال اول توافق هسته‌ای- و همچنین حضور نظامی پررنگ‌تر آمریکا در خلیج فارس نیز از این اقدامات احتمالی است.
اما برخی تحلیلگران معتقدند که ترامپ در نهایت مبارزه با تروریسم و داعش را نسبت به عقب راندن ایران در اولویت قرار خواهد داد که مستلزم سطحی از هماهنگی با ایران است؛ این به معنای ادامه سفرهای پیروزمندانه ژنرال سلیمانی در منطقه است، موضوعی که برای سناتورهایی مانند لیندزی گراهام، تد کروز و تام کاتن بسیار سخت خواهد بود. تیم ترامپ و همچنین ژنرال مایکل فلین تاکنون از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده‌اند».


ادامه مطلب...
نویسنده :
تاریخ : یکشنبه 5 دی 1395
زمان : 06:51 ق.ظ


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


کل بازدید:
بازدید امروز:
بازدید این ماه:
تعداد نویسندگان:
تعداد کل پست ها:
آخرین بروز رسانی:

دانشنامه عاشورا

روزشمار محرم عاشورا


حدیث موضوعی

Online User 

پایگاه جامع عاشورا