تبلیغات
افق مهر - پیروزی ترامپ؛ برد روسیه و باخت عربستان
پیروزی ترامپ؛ برد روسیه و باخت عربستان
نظرات : نظر

رویکردهای ضد عربستانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا نشان می‌دهد که ریاض که برای زمینگیر کردن سوریه و همپیمانان آن تلاش می‌کرد اکنون بزرگ‌ترین بازنده انتخابات آمریکا به شمار می‌رود و زمان برخلاف خواسته‌های ریاض به ویژه در سوریه سپری می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری البدیل مصر، در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شوک بزرگی رخ داد. دونالد ترامپ کاندید جمهوریخواهان توانست برخلاف نظرسنجی‌ها، امور را برگرداند و آرای لازم را به دست آورد و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا برگزیده شود. در این میان غم و اندوه هواداران هیلاری کلینتون کاندید دموکرات ها را فراگرفته است. ترامپ بیش از از 270  رای الکترال  به دست آورد. او در بیستم ژانویه کار خود را با برگزاری جشنی با شکوه در هوایِ پاکِ واشنگتن آغاز خواهد کرد.

ترامپ در میان مسکو و ریاض

با راهیابی ترامپ به کاخ سفید، گرایش آمریکا به روسیه بیشتر از گرایش آن به عربستان خواهد بود. این مساله به ضرر ریاض است. درست است که عربستان در هیچ شرایطی با روسیه در یک سطح نیست اما توجه به آن در مساله سوریه مهم است. حزب دمکرات آمریکا از ریاض به عنوان سیاهی لشگر در سوریه استفاده کرد. عربستان از داعش و دیگر جریان هایی که از آبشخور فکری وهابیت تغذیه می‌کنند، حمایت و آمریکا از اقدامات عربستان چشم پوشی کرد.

همچنین  آمریکا از تلاش‌های عربستان برای کاهش نقش روسیه در منطقه و تلاش آن برای براندازی نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به عنوان همپیمان ایران و حزب الله چشم پوشی کرد.

ترامپ و عربستان سعودی

پیروزی ترامپ سبب می‌شود که رویکردهای راستگرایان در منطقه و جهان مورد حمایت قرار گیرند. این مساله‌ای است که برای ریاض تهدید به شمار می رود. ترامپ به عربستان نگاه تنگ نظرانه‌ای دارد. ترامپ از زمان آغاز تبلیغات انتخاباتی خود اشاره کرده است که کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) و به‌ویژه عربستان را در صورتی که  دستورهای آمریکا را اجرا نکنند، تنبیه خواهد کرد. همچنین ترامپ در یکی از نشست‌های مطبوعاتی خود تهدید کرد که اگر عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیروهای زمینی خود را برای مبارزه با داعش در سوریه ارسال نکنند آنان را تنبیه اقتصادی خواهد کرد. همچنین او پیش بینی کرد که اگر آمریکا از حمایت عربستان چشم پوشی کند این کشور فروپاشد. دیدگاه ترامپ و حمله های او به عربستان دستکم پیش از آغاز به کار او، کفه ترازو را به سود دولت سوریه در مبارزه با مخالفان، سنگین خواهد کرد. رئیس جمهوری جدید آمریکا در سایه نبود جایگزین مناسب برای دولت سوریه ترجیح می‌دهد که نظام سوریه ادامه داشته باشد. زیرا کنار رفتن اسد از قدرت یا کنار گذاشتن آن برپایه خواست عربستان سبب می شود گروه‌های تندرو و تکفیری مانند داعش و جبهه النصره جایگزین شوند که با ارزش‌های راستگرایان آمریکا در تعارض باشند.

با وجود اینکه واشنگتن اعتراف کرده است که جداسازی گروه‌های میانه رو از تندرو مانند داعش و جبهه النصره سخت است، پس حضور ترامپ به نوعی به سود اسد است. زیرا او با اندیشه دخالت نظامی در سوریه مخالف است. او در اظهارات گذشته خود گفت به طور آشکار گفت که در صورت پیروزی با اسد مبارزه نخواهد کرد. بلکه بر مبارزه با داعش تمرکز خواهد کرد.

روابط کنونی ریاض و واشنگتن در شرایطی که یک فرد دموکرات قدرت را در دست دارد برپایه خواسته عربستان نیست. تصویب قانون جاستا علیه عربستان گوای همه چیز است. در نتیجه روابط عربستان و آمریکا پس از راهیابی ترامپ به کاخ سفید به بن بست خواهد رسید. به ویژه که او عربستان را به گاو شیرده‌ای تشبیه کرده است که پس از خشک شدن شیر آن باید آن را ذبح کرد. عربستان باید تاوان حمایت آمریکا از خود را پس دهد.

ترامپ و روسیه

در مقابل، روسیه نخستین برنده پیروزی ترامپ به شمار می‌‌رود. به‌ویژه این در شرایطی است که همه افق‌های سیاسی و نظامی میان واشنگتن و مسکو در سایه حکومت دموکرات‌ها بسته شده بود. به طوری که پس از تصمیم آمریکا برای تعلیق مذاکرات درباره سوریه تنش میان آمریکا و روسیه به اوج خود رسید. اما ترامپ اندیشه مخالف با دموکرات ها دربرخورد با روسیه دارد. ناظران بر این باورند که روسیه هم با فاش سازی ایمیل های حزب دمکرات در موفقیت ترامپ نقش داشت. روسیه در این زمینه سبب شد که مردم آمریکا اعتماد خود به کلینتون را از دست بدهند. از سوی دیگر ترامپ وجود هرگونه تفاهم با روسیه را رد کرد. اما تاکید کرد که قصد دارد در صورت راهیابی به کاخ سفید روابط سازنده‌‌ای را با روسیه از سر گیرد. همچنین سخنرانی ها او درباره روسیه همراه با انعطاف پذیری بود. او در بسیاری از سخنرا‌نی‌های خود از ویژگی‌‌های مثبت پوتین سخن به میان آورد.


ادامه مطلب...
نویسنده :
تاریخ : پنجشنبه 20 آبان 1395
زمان : 10:28 ب.ظ


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


کل بازدید:
بازدید امروز:
بازدید این ماه:
تعداد نویسندگان:
تعداد کل پست ها:
آخرین بروز رسانی:

دانشنامه عاشورا

روزشمار محرم عاشورا


حدیث موضوعی

Online User 

پایگاه جامع عاشورا