روحانی:‌ صالحی که وزیرخارجه‌نیست، درباره برجام از ظریف بپرسید
نظرات : نظر

دکتر روحانی دیروز در بخشی از سخنان خود، در پاسخ به سؤالی در خصوص ممنوعیت انتشار تصویر سید محمد خاتمی گفت: «شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای در زمینه ممنوع‌التصویری رئیس جمهور اسبق نداشته است... دبیرخانه هم چنین حقی ندارد. من از دبیر شورا پرسیدم، گفتند چنین مصوبه‌ای نیست. ضمن اینکه اگر مصوبه‌ای هم باشد، غیرقانونی است.» در خصوص این بخش از سخنان رئیس جمهور محترم ذکر این نکته ضروری است که شورای عالی امنیت ملی در زمانی که آقای روحانی تصدی دبیرخانه آن را به عهده داشتند، مصوبه شماره 298 را تصویب می‌کند که براساس آن تعیین و ابلاغ خطوط خبری (موضوع قانون مطبوعات) به عهده دبیر‌خانه شورای عالی قرار می‌گیرد. مدتی بعد، در زمان تصدی سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، این موضوع بار دیگر در شورا مطرح و طی مصوبه شماره 645، اختیار مذکور کماکان در اختیار دبیرخانه باقی می‌ماند.
پس از رخداد فتنه 88 و فجایع مربوط به آن و نقش‌آفرینی سران فتنه و عوامل آنها در آشوب و بلوای هشت ماهه در کشور، و نیز رخداد بهمن ۸۹ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی طی مصوبه شماره 567، اقدام به اعمال محدودیت‌های حداقلی برای برخی سران فتنه و عوامل آشوب‌های خیابانی می‌کند. این مصوبه تاکنون توسط هیچ مرجعی باطل و یا توسط خود شورا لغو نشده است.
اکنون باید از رئیس محترم جمهور پرسید در خصوص سه مصوبه‌ای که شماره آنها فوقاً ذکر شد، چه توضیحی دارند و بر چه اساسی مصوبات قانونی یک مرجع عالی را خلاف قانون و شوخی می‌دانند!؟
سرویس سیاسی-
رئیس جمهور در پاسخ به سخنان هفته گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تاخیر طرف غربی در انجام تعهدات خود برای رفع تحریم‌ها گفت: آقای صالحی وزیر اقتصاد یا امور خارجه نیستند و این سوال‌ها را نباید از وی پرسید!
منتقدان دولت یازدهم با لحن عتاب‌آلود رئیس آن ناآشنا نیستند. از بی‌شناسنامه و بی‌سواد خواندن آنها تا حواله کردنشان به جهنم. اما به نظر می‌رسد در این دایره تنگ جایی برای نقدهای رقیق دولتمردان هم نیست.
کمتر از یک ماه پیش بود که رئیس جمهور دست اندرکاران برجام را دور هم جمع کرد و به آنان مدال‌های رنگارنگ داد. سهم علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، از این مدال‌ها نشان درجه یک شجاعت بود که با دست آقای روحانی بر سینه صالحی جای گرفت.
هفته پیش رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی الجدید» بر ادامه فعالیت هسته‌ای ایران تاکید و اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود براساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم‌ها برداشته نشده است.
صالحی گفت: من هنوز با ارنست مونیز (وزیر انرژی آمریکا) جهت بررسی مکانیزم اجرا، در ارتباط هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.
صالحی در ادامه، «رفع تحریم به موجب توافق»‌ را از مصادیق این تأخیر برشمرد و گفت: تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایش را به طور کامل پایان نداده‌اند چرا که قبلا تعهد داده‌اند که با ایران مراوده تجاری نداشته باشند. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند. هیئت انرژی اتمی مسئول این بخش نیست اما ارزیابی من این است که سیر امور به طور نسبی خوب است.
صالحی که وزیر اقتصاد و خارجه نیست!
گویا این سخنان رقیق صالحی به مذاق رئیس کابینه یازدهم خوش نیامده و با واکنش روحانی در نشست خبری دیروز مواجه شد.
رئیس جمهور روز گذشته در پاسخ به سوالی درباره این سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ آقای دکتر صالحی در زمینه مسائل اتمی هر چه بگویند صاحب نظر هستند چون ایشان وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی و یا وزیر خارجه نیستند بلکه مسئول انرژی اتمی هستند و نسبت به انرژی اتمی می‌توانید از آقای صالحی سوال کنید.
وی تصریح کرد: برای اولین بار بعد از برجام وارد تجارت مواد هسته‌ای شدیم. در حالی‌که در مخیله کسی نمی‌آمد که ما بتوانیم راجع به مواد هسته‌ای با دنیا تعامل و تبادل مواد داشته باشیم و یا با همکاری کشورهای دیگر راکتور تکمیل کنیم.
روحانی با تاکید بر اینکه تعامل با دنیا شروع شده و برجام اجرا شده است، خاطر نشان کرد: اینکه گفته شود در اجرای برجام هیچ نقصی وجود ندارد درست نیست و ممکن است نقایصی باشد که باید برطرف شود.
رئیس جمهور افزود: در زمینه هسته‌ای برای نخستین بار پس از برجام در تجارت مواد هسته‌ای فعال شدیم و اصلا چند سال پیش در مخیله کسی نمی‌گنجید که ما می‌توانیم چنین تبادلات هسته‌ای داشته باشیم که UF6 بدهیم کیک زرد بگیریم یا آب سنگین بفروشیم!
بانک‌ها می‌ترسند، آمریکا فعال‌تر باشد
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه برخی موسسات خصوصی و برخی بانک‌ها هنوز از ورود به معامله با ایران هراس دارند که مصداق همان ترسیدن مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید است، تصریح کرد: بانک‌هایی که قبلا به خاطر کار با ایران جریمه شده‌اند الان از کار کردن با ایران می‌ترسند که در این زمینه آمریکا باید فعال‌تر باشد و باید به همه آن‌ها با تاکید اعلام کنند که در رابطه با ایران آزاد هستند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه برجام از 26 دی ماه عملیاتی شده است، گفت: اما در یکی از کشورهای همسایه دیروز بانک مرکزیشان به بانک‌های دیگر اعلام کرده است که برای کار با ایران آزاد هستند. بنابراین هنوز هم آمریکایی‌ها باید در اجرای برجام فعال‌تر باشند و خواست ما این است که در برخی موارد در صورتی که تلاش لازم را نداشته‌اند، اقدامات موثر را انجام دهند اما به این معنا نیست که در بانک‌ها فعال نیستیم و مخارج تبادلات ارزی ما کاهش نیافته باشد و یا بیمه فعال نشده باشد.
روحانی گفت: ممکن است یک بیمه‌گر که شرکت آمریکایی است در کار بیمه تعلل کند و یا اینکه یکی از بانک‌ها مشکل سوئیفتش حل نشده باشد اما وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم تحریم آن بانک مربوط به مسائل هسته‌ای نبوده است.
مدل‌سازی از برجام پرهزینه؟!
روحانی بدون اشاره به مشکلات و هزینه‌های سنگین مدل برجام برای حل مسئله هسته‌ای، گفت: ما می‌توانیم به هیئت مذاکره‌کننده اجازه دهیم راجع به بقیه موضوعات هم با دنیا صحبت کنند و در آن مذاکرات هم باز به نتیجه‌ای شبیه به برجام خواهیم رسید.
رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه مسیری که طی می‌کنیم از نظر من درست است و ممکن است مشکلات جزئی باشد که باید رفع شود، خاطرنشان کرد: اگر سوالی در مورد برجام باشد می‌توانید از آقای عراقچی بپرسید، اگر در زمینه سیاست خارجی سوالی باشد وزیر خارجه و در حوزه اقتصادی، وزیر اقتصاد پاسخگو هستند هم‌چنین در مسائل هسته‌ای دکتر صالحی پاسخگوی سوالات شما هستند.
برجام زنده است اما فقط در پاستور!
همچنین روز گذشته خبرنگاری گفت کارشناسان داخلی معتقدند به آن میزان که برجام در نهاد ریاست جمهوری زنده و پویا نشان داده می‌شود، اما در واقعیت و بازار و بین مردم چنین امری تا این لحظه حس نمی‌شود و طرف آمریکایی و اروپایی در اجرای برجام آن قدر همراهی نمی‌کنند و با زدن خودکار خود به میکروفون از این موضوع نیز مانند ضرب‌آهنگی که ضربه خودکار به میکروفون ایجاد می‌کند، به عنوان یک واقعیت یاد کرد.
آقای روحانی در پاسخ گفت:‌ دست ما بعد از تصویب برجام باز شده مثلا ما قبلا یک میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما اکنون یک میلیون و 400 بشکه می‌فروشیم و نمایندگان مجلس نیز دولت را مکلف به فروش بالای دو میلیون برای سال آینده کرده‌اند. در عین حال روابط بانکی ما برقرار شده و این چیزی مخفی نیست. ما امروز مشکل نفتی نداریم. قیمت دلار را مردم بالعیان در بازار می‌بینند در عین حال که می‌بینیم در کشورهای مجاور ارز خارجی چه وضعی دارد و ما چیز مخفی نداریم و همه چیز به وضوح برای مردم مشخص است.
مردم برجام را لمس می‌کنند
روحانی خاطرنشان کرد: هرکس در صادرات کالا و واردات مواد اولیه است برجام را حس می‌کند،‌ هرکس می‌خواهد حساب ال سی باز کند برجام را حس می‌کند، مسافرینی که امروز سوار هواپیما یا قطار می‌شوند برجام را قدم به قدم لمس می‌کنند. در عین حال رسانه‌های منصف هم این شرایط را لمس می‌کنند اما برخی رسانه‌ها برایشان سخت است شرایط را بپذیرند.
وی افزود: خیلی‌ها می‌گفتند این‌ها می‌گویند سانتریفیوژ می‌چرخد زندگی مردم هم می‌چرخد اما حالا می‌بینید که واقعا سانتریفیوژهای ما می‌چرخد و زندگی مردم هم می‌چرخد و برجام یک مثل آفتاب تابان است و اگر چشم‌ها را باز کنید می‌بینید آفتاب هست.
رئیس‌جمهور کشورمان همچنین تصریح کرد: ممکن است در مواردی ایراد و اشکال باشد که ما این ایرادات را به طرف‌های اروپایی و آمریکایی تذکر می‌دهیم اما اروپا و آمریکا به تعهدات اصلی خود عمل کردند و اگر ایرادی باشد ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم.
روحانی یادآور شد: از شرکت‌های هواپیمایی و مسافران هوایی بپرسید آن‌ها قبلا برای سوخت‌گیری باید در کشور ثالثی می‌نشستند اما حالا این مشکل وجود ندارد البته به این معنا نیست که حواس ما جمع نباشد و اگر در مواردی ایراد بود تذکر ندهیم.
وی به سیاق سابق رسانه‌های منتقد برجام را به دروغگویی متهم کرد و افزود: من از بعضی رسانه‌ها که در انتخابات و برجام کم‌لطفی داشتند می‌خواهم واقعیت را همان طور که هست برای مردم توضیح دهند. مردم نیز در انتخابات نشان دادند حرف‌های دروغ و تهمت‌ها بر رویشان اثری ندارد و در این انتخابات یک امنیت واقعی را حس کردند.
کمک‌های خود را به یمن می‌رسانیم
روحانی در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد ایران نسبت به تحولات یمن اظهار کرد: سیاست ما نسبت به مسائل منطقه‌ای روشن است. ما دنبال کمک به دولت و مردم عراق، سوریه، لبنان و سایر کشورها از جمله یمن هستیم. ما کمک‌های نوع‌دوستانه خود را به یمن انجام داده و انجام می‌دهیم. حالا یک کشور همسایه یمن رابطه‌اش را با ما قطع کرده، اما راه‌های دیگری وجود دارد تا ما کمک‌های خود را به یمن برسانیم.
وی با اشاره به وضعیت بد مردم یمن و ادامه بمباران دولت سعودی در یمن خاطرنشان کرد: سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های بزرگ به یمن توجه ندارند اما ما در همه مذاکراتی که داشته‌ایم به مسئله یمن اشاره کرده‌ایم. ما کمک‌های نوع‌دوستانه به مردم یمن را ادامه می‌دهیم، البته شرایط برای کمک سخت است اما هیچ وقت کمک جمهوری اسلامی ایران به مردم یمن قطع نشده است.
منبع: کیهان

ادامه مطلب...
نویسنده :
تاریخ : دوشنبه 17 اسفند 1394
زمان : 09:45 ب.ظ


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir


کل بازدید:
بازدید امروز:
بازدید این ماه:
تعداد نویسندگان:
تعداد کل پست ها:
آخرین بروز رسانی:

دانشنامه عاشورا

روزشمار محرم عاشورا


حدیث موضوعی

Online User 

پایگاه جامع عاشورا